SIV (Simulation d”Incident en Vol) : Pilotun Uçarken başına gelebilecek acil durumları, pilot istemi ile eğitmeninin telsiz komutları ile, su üzerinde güvenli koşullarda tecrübe edilmesi. Havada başına gelebilecek olumsuz bir durumda nasıl mudahelede bulunacağının similasyonudur eğitimin açılımı. Basıc Sıv ve Full sıv olmak üzere iki kademede, kesinlikle su üzerinde hareket halinde yüksek hızlı bir tekne ve su ile temas ettiğinde otomatik şişebilen can yelekleri ile gerçekleştirilir.

AHAS SIV eğitimlerini her yıl Alanya ve Ölüdenizde Yapmaktadır.

Basic Siv : Termik uçuşu yapmaya başlayan pilot artık speed kullanma, yunuslama, kulak kapama, asimetrik, frontag, wingover,spiral gibi siv manevralarını eğitmen nezaretinde ve her türlü acil durum müdahele tedbirleri alınarak su üzerinde gerçekleştirir.
Full Siv : Bu aşamada Yarışma pilotluğu seviyesi ve xc cross seviyesine gelmiş pilot, yine su üzerinde her türlü güvenlik tedbirleri alınarak speed li asimetrik kapanma, speedli Frontag, derin spiral, full stol, spin, wingover manevraları vardır. Ayrıca SAT ve asimetrik dönüş manevralarını da çalışır.Çalışmalar öncesinde ikişer saatlik teorik eğitim verilerek pilot eğitilir.